logo
logo

Category : новости

10 Јул 2024

Градска хроника: 505 фотографии, 505 години Куманово

Националната фото унија, во соработка со Фото клуб Куманово, со задоволство Ве поканува да учествувате во отсликување на нашиот град Куманово и кумановскиот регион. Проектот кој двете здруженија имаат желба да го реализираат е наречен „Градска хроника: 505 фотографии, 505 години Куманово“. Целта на проектот е да се отслика и долови суштината и убавината на нашиот сакан град, Куманово. Без разлика дали сте искусен фотограф, аматер или едноставно сте луѓе кои го сакаат неизмерно својот град, Ве поздравуваме и потикнуваме […]

22 Мај 2024

Малински фото фестивал 2024: Славење на фотографската уметност

Фотографијата не е само начин на сочувување моменти, туку и уметност која нè поврзува преку времето и просторот. Оваа година, Малински фото фестивал ќе ни ја пружи таа можност да го истражиме светот преку објективот на талентирани фотографи од различни делови на светот. Фестивалот ќе се одржи од 31 мај до 2 јуни 2024 година, со бројни изложби и проекции кои ветуваат незаборавно искуство за сите љубители на фотографијата. 31 МАЈ 2024 (петок) 19:00 ч. – Отворање на фестивалот и […]

08 Мар 2024

Жените и фотографијата 2024

Изложбата „Жените и фотографијата 2024“ е вистинско сведоштво за талентот и креативноста на жените фотографи во Македонија. Отворена на Меѓународниот ден на жената, оваа изложба не само што го одбележува овој значаен ден, туку исто така го слави вклучувањето и успехот на жените во областа на фотографијата. Со учество на 48 фотографки и со повеќе од 270 фотографии, изложбата нуди богат преглед на различни стилови, теми и перспективи. Секоја фотографија е уникатна и носи силна порака, истакнувајќи ги индивидуалните визии […]

05 Фев 2024

Фото клуб Куманово одржа годишно собрание

На 3 февруари 2024 година, во просториите на Фото клуб Куманово, се одржа годишно собрание на клубот. На собранието беа разгледани активностите од минатата година, како и плановите за 2024 година. За најактивен член за 2023 година беше прогласена Неда Арсениевска. Покрај веќе започнатите проекти како “Жените и фотографијата”, “Малински фото фестивал”, и интернационалните салони “Фото приказна” и “Игра”, оваа година клубот во својата програма вклучи и старо-нови проекти: “Кокино”, “Коритон” и “Тумба”. На собранието беа изгласан и измени во […]

29 Дек 2023

среќни новогодишни и божиќни празници

Почитувани, Додека се движиме кон Новата 2024 година, сакам да го насочам своето внимание кон изминатата година и да изразам благодарност за сè што беше постигнато во областа на фотографијата во Македонија. Светот на фотографијата контуинирано се развива, и се гордеам што сум дел од заедницата која постојано ги преместува границите и се стреми кон совршенство. Независно дали фотографираме восхитувачки пејзажи, раскажуваме важни приказни, или просто ја документираме убавината на секојдневниот живот, сите сме обединети со заедничка страст кон уметноста […]

28 Окт 2023

отворена изложбата фото приказна

Фото клуб Куманово неодамна беше домаќин на волшебна изложба на фото-приказна, на која беа претставени 2.916 слики од 134 учесници од 40 различни земји. Настанот ја истакна различноста и креативноста во глобалната фотографска заедница. За да се обезбеди квалитетот на изложбата, истакната жири комисија, вклучувајќи ги Бојан Петровиќ (ЕФИАП, Србија), Кристоф Штос (ЕФИАП, претседател на ПСВ Фотум, Полска) и Алперен Ахарман (ЕФИАП/и – CR1, Турција), ги оценија доставените фотографии. На 27 октомври 2023 година, на отворањето беше прикажан куриран избор […]

25 Окт 2023

самостојна изложба на владимир јовановски во крагуевац

На 25 октомври 2023 година во галеријата Ѓуро Јакшиќ во Крагуевац беше отворена самостојна изложба на Владимир Јовановски насловена како „Брегови“. Колекцијата авио фотографии на Владимир Јовановски, која содржи неверојатни снимки снимени со дрон, е неверојатен доказ за уметноста на природата и беспрекорното спојување на два контрастни елементи – вода и земја. Оваа хипнотизирачка колекција не само што ја покажува техничката моќ на фотографот, туку ја доловува и суштината на животот на деликатната граница каде што се спојуваат овие две […]

21 Сеп 2023

виртуална изложба на фотографии на владимир јовановски

На 21 септември 2023 година во организација на фото клуб Бејшехир беше оддржана виртуелна изложба на фотографии на членот на фото клуб Куманово – Владимир Јовановски. Изложбата, доказ за уметничката моќ на Јовановски, се разви во дигитален пејзаж каде пикселите ги заменија платната, а екраните служеа како прозорци во светот на визуелни наративи. Додека посетителите се движеа низ виртуелната галерија, тие наидоа на спој на бои, емоции и перспективи заробени во секоја рамка. Етеричниот амбиент на онлајн просторот додаде слој […]

06 Сеп 2023

македонска љубовна приказна

Проекцијата „Македонска љубовна приказна“ е составена од околу 450 фотографии, која ги промовира македонските природни убавини, историски знаменитости, цркви, манастири, традиции и носии на Македонија. Видео-изложбата е презентирана во Обединетите Нации во Женева на 6 Септември 2023.Автор на проектот е Гонца Перунковска, која што живее и работи во Швајцарија.Фотографи кои учествуваат во видео-проекцијата се: Наце Попов, Билјана Јуруковски, Владимир Јовановски (Фото клуб Куманово), Дуле Дамјановски, Гордан Ристовски, Доријан Миловановиќ, Зоран Карапанчев, Ристе Спироски, Ристе Стамаџиев, Маја Крстевска Коларова, Горан Анастасовски […]

05 Сеп 2023

малински фото фестивал

Во срцето на Балканот, сместен меѓу живописните пејзажи и богатото културно наследство, се расплетуваше Малински фото фестивал, прослава на визуелното раскажување приказни и уметноста на фотографијата. Додека сонцето се спушташе под хоризонтот, Куманово беше домаќин на инаугуративниот ден на овој несекојдневен настан. Ден 1: Куманово [1 септември 2023 година] Фестивалот започна во Занаетчискиот дом, каде што меѓународната изложба на Глобалната фотографска унија (GPU) го зазеде централното место во 19:00 часот. Воодушевувачка низа фотографии од талентирани уметници од целиот свет ги […]