logo
logo

новости

мај 2024

Малински фото фестивал 2024: Славење на фотографската уметност

Фотографијата не е само начин на сочувување моменти, туку и уметност која нè поврзува...
мај 22, 2024
март 2024

Жените и фотографијата 2024

Изложбата „Жените и фотографијата 2024“ е вистинско сведоштво за талентот и креативноста на жените...
март 8, 2024
февруари 2024

Фото клуб Куманово одржа годишно собрание

На 3 февруари 2024 година, во просториите на Фото клуб Куманово, се одржа годишно...
февруари 5, 2024
декември 2023

среќни новогодишни и божиќни празници

Почитувани, Додека се движиме кон Новата 2024 година, сакам да го насочам своето внимание...
декември 29, 2023
октомври 2023

отворена изложбата фото приказна

Фото клуб Куманово неодамна беше домаќин на волшебна изложба на фото-приказна, на која беа...
октомври 28, 2023

самостојна изложба на владимир јовановски во крагуевац

На 25 октомври 2023 година во галеријата Ѓуро Јакшиќ во Крагуевац беше отворена самостојна...
октомври 25, 2023
септември 2023

виртуална изложба на фотографии на владимир јовановски

На 21 септември 2023 година во организација на фото клуб Бејшехир беше оддржана виртуелна...
септември 21, 2023

македонска љубовна приказна

Проекцијата „Македонска љубовна приказна“ е составена од околу 450 фотографии, која ги промовира македонските...
септември 6, 2023

малински фото фестивал

Во срцето на Балканот, сместен меѓу живописните пејзажи и богатото културно наследство, се расплетуваше...
септември 5, 2023
мај 2023

фото клуб куманово вклучен во проект еразмус+

Преседателот на Фото клуб Куманово Марина Атанасовиќ беше вклучена во проектот Еразмус + на...
мај 31, 2023
март 2023

in memoriam јан вало [1964 – 2023]

Со голема тага изразуваме сочувство за смртта на Јан Вало, познат српски фотограф од...
март 6, 2023
февруари 2023

реализирано предавање жената во уметноста – денес

Во пресрет на меѓународниот ден на жената, 8-ми Март, фото клуб „Куманово“ од Куманово,...
февруари 21, 2023

предавање на тема жената во уметноста – денес

Со задоволство ве покануваме на нашето претстојно предавање на тема „Жената во уметноста –...
февруари 16, 2023
ноември 2022

изложба окото на светот

Десетата изложба од проектот Окото на светот каде што се...
ноември 28, 2022
октомври 2022

свечено отворање – фото приказна 2022

Во просториите на Занаетчискиот дом во Куманово, на 20 октомври 2022 година беше отворена шестата по ред...
октомври 21, 2022
септември 2022

фото школа

Фото клубот Куманово по седми пат организира бесплатна школа за уметничка фотографија во која...
септември 20, 2022

трансфер на културни вредности преку фотографија

На 15 септември (четврток) 2022 година во 19 часот, во просториите на Фото клуб...
септември 13, 2022
август 2022

балкански фото караван – transfer of cultural values through photography

На 5 август 2022 година во Малатија, Република Турција беше отворена балканска изложба на...
август 15, 2022
јуни 2022
април 2022
април 13, 2022

cамостојна изложба на фотографот коста дупчинов – „носталгија втор дел“

Старите занаети се во фокусот на втората самостојна изложба на фотографот Коста Дупчинов, насловена...
април 11, 2022
март 2022

ретроспективна изложба на душко јовановски

На 08 март 2022 година (вторник) во 11 часот во просторите на Народен Музеј...
март 11, 2022

жените и фотографијата 2022

Во чест на меѓународниот ден на жената, 8-ми Март, Фото клуб Куманово во соработка...
март 11, 2022
ноември 2021

изложба на марија јовановска

На 22.10.2021 (петок) во просториите на Занаетчиски дом Куманово, во рамките на настанот Wire...
ноември 12, 2021
јули 2021

отворање на изложбата тумба и доделување на дипломи

Во сабота на 24.07.2021 год. во клупските простории на Фото клуб Куманово, ќе се...
јули 16, 2021
мај 2021

успеси на младите членови на фото клуб куманово

На 57-от Државен натпревар на младите истражувачи во областа Кино и видео техника со...
мај 18, 2021
април 2021

жените и фотографијата 2021

Во чест на меѓународниот ден на жената, 8-ми Март, Фото клуб Куманово во соработка...
април 5, 2021
ноември 2020

изложба во нови сад

Изложбениот центар на ФИАП во Нови Сад, Србија, на 10 ноември 2020 година (вторник)...
ноември 11, 2020
септември 2020

владимир јовановски се здоби со титулата mpsa

Членот на фото клуб „Куманово“ Владимир Јовановски се здоби со титулата MPSA со што...
септември 22, 2020

одложена фото школа

Со големо жалење ве известуваме дека поради пандемијата на Ковид-19, Фото клуб Куманово за...
септември 9, 2020
јули 2020
јуни 2020

основите на астрофотографијата

Во петок на 12.06.2020 година, во 20:00 часот, беше одржано онлајн предавање од областа...
јуни 15, 2020
мај 2020

онлајн клупска изложба на фото клуб куманово

Во духот на правилата да бидеме физички дистанцирани еден од друг, далеку од фотографската...
мај 28, 2020

животот и делото на лори албин жилот

Вчера вечер на 26.05.2020 година (вторник), во 20:30 часот, беше одржано онлајн предавање од...
мај 27, 2020

сончевата страна на улицата (луѓето од смедерево) – изложба на вања паниќ

Вања за себе ќе рече: „Живеам во Смедерево и повеќе од 30 години се...
мај 13, 2020
април 2020

известување за одложување на малински фото фестивал

Почитувани пријатели, љубители на уметничката фотографија, Фото клуб Куманово од своето основање до денес,...
април 28, 2020
февруари 2020

отворен повик за учество

#RYCO #UNPF #Prijateljiplanete #PhotoClubKumanovo Отворен повик за млади луѓе, во рамките на проектот „Сликите за регионот“, преку...
февруари 10, 2020
јануари 2020

предавање на марко врдољак

Марко Врдољак е еден од најпознатите репрезенти на модерната хрватската фотографија. Досега има објавено...
јануари 10, 2020
декември 2019

прогласени најдобрите кумановски фотографи

На годишното собрание на Фото клуб „Куманово“ кое се одржа на 29 декември година...
декември 30, 2019

познати наградените фотографии на коритон

На 17 ноември 2019 година беше затворена изложбата Коритон 2019 што во чест на...
декември 4, 2019
ноември 2019

моето семејство во кина

Од 8 до 12 ноември во Лишу, Кина се одржа фотографскиот фестивал Лишу. На...
ноември 29, 2019

фото клуб куманово во индија

Авторите и членови на Фото клуб Куманово се преставија со колекција фотографии на изложбата...
ноември 15, 2019

преостануваат уште 10 дена за пријавувањето на коритон 2019

Во тек е пријавувањето на Коритон 2019, изложба на уметничка фотографија, посветена на малиот,...
ноември 6, 2019
октомври 2019

успешно лето за фото клуб куманово

Третиот квартал на 2019 година за Фото клуб Куманово претставуваше еден од најуспешните периоди...
октомври 22, 2019

реализиран проектот фото работилници заедно со граѓанскиот центар активум

Во серија од пет работилници, дваесетина граѓани на Куманово имаа можност да се запознаат...
октомври 8, 2019

изложба на владимир јовановски во нови сад

Во сабота, 05.10.2019 година, во FIAP изложбениот центар на Фото клубот „Нови Сад“ ќе...
октомври 2, 2019
септември 2019

промоција на „животот во хавана“ од роберто брсакоски

Во просториите на Фото клуб Куманово на 30 август (петок) се одржа промоција на...
септември 24, 2019

фото школа

Фото клубот Куманово по шести пат организира бесплатна школа за уметничка фотографија во која...
септември 17, 2019

изложба во турција

На 31 август 2019 година во FIAP изложбениот простор на Силе Санат Сарај во...
септември 12, 2019
август 2019

изложба на јан вало во свети николе

Фотографиите на Јан Вало се проткаени со егзистенцијалистичка нишка која со гест статиран во...
август 15, 2019
јули 2019

трет ден – крива паланка – малински фото фестивал 2019

Последниот ден, во недела на 26 мај, Фестивалот продолжи со утринско фото сафари во...
јули 5, 2019

втор ден – куманово – малински фото фестивал 2019

Официјалното отворање на Фестивалот се случи на 25-ти мај (сабота) во 12:00 часот, во...
јули 5, 2019

прв ден – куманово – малински фото фестивал 2019

Шестото издание на Малински фото фестивал започна во петок 24 мај 2019 година во...
јули 5, 2019
мај 2019

соработка со порака наша

Минатата недела членовите од Фото клуб Куманово отпочнаа со реализација на работилница наменета за...
мај 6, 2019
април 2019

графити фест 2019

Фото клуб Куманово со своите членови се вклучи во проектот Графити фест 2019 година,...
април 15, 2019
март 2019

отворена изложбата „жените и фотографијата 2019“

Ако жена го постави прашањето: како е да се биде жена, тогаш да се...
март 19, 2019
декември 2018

признанија за членовите на фото клуб „куманово“

На Годишното собрание на Фото клуб „Куманово“ од Куманово, одржано на 23. декември 2018...
декември 26, 2018

свечено отворена изложбата коритон 2018

Трета година по ред Кратово се најде во улога на домаќин на меѓународната изложба...
декември 19, 2018

фк „куманово“ го одбележа меѓународниот ден на лица со попреченост

Преку склучување на меморандум за соработка со Дневниот центар „Порака Наша“, од Куманово, изминатиот...
декември 11, 2018

фото клуб „куманово“ прогласен за светски фотографски центар при гпу

Повеќегодишните успеси на фото клуб Куманово при едукација, организација и промоција на фотографијата како...
декември 3, 2018
ноември 2018

владимир јовановски вклучен во публикацијата „photographic exhibition of the works of invited world renowned photographers“

Фотографиите на членот на Фото клуб „Куманово“, Владимир Јовановски, беа вклучени во публикацијата „Photographic Exhibition...
ноември 30, 2018

успешно завршена изложбата коритон

Во ноември 2018 година во организација на Фото клуб „Куманово“ успешно беше завршена изложбата...
ноември 23, 2018

предавање на владимир јовановски во штип

На 21 ноември 2018 година, во Штип, Владимир Јовановски одржа предавање на тема „Основи...
ноември 21, 2018

фото клуб „куманово“ гости на меѓународната изложба „пре фото“ во прешево

Втората половина на 2018 година посведочи повеќе меѓународни активности на членовите на Фото клуб...
ноември 21, 2018

успешно завршена изложбата „photo story 2018“ на фото клуб „куманово“

На 27 септември успешно беше заокружена изложбата „Photo Story 2018“ организирана од страна на...
ноември 20, 2018

учество во жири-комисија во мерсин, р турција

Од 14 до 16 септември 2018 година фотографот и член на Фото клуб „Куманово“,...
ноември 20, 2018
август 2018

фото школа 2018 – 2019

Фото клубот Куманово по петти пат организира бесплатна школа за уметничка фотографија во која...
август 29, 2018

марина крсиќ освои златен медал

На циркуларната изложба за уметничка фотографија Shadow Hunter Circuit 2018, организирана од стана на...
август 15, 2018

фото скарафари – преспа 2018

По долги договарања и презакажувања членовите на фото клуб Куманово решија да го реализираат...
август 8, 2018

шести ден – кратово – малински фото фестивал 2018

Како последен од прогрмата шестиот ден од фестивалот се одржа во општина Кратово. Поради...
август 8, 2018

петти ден – куманово – малински фото фестивал 2018

Вториот ден, а петти по ред од програмата на фестивалот, во Куманово се отворија...
август 8, 2018

четврти ден – куманово – малински фото фестивал 2018

Како центар на фотографските случувања во Куманово се одржаа низа настани од областа на...
август 8, 2018

трет ден – свети николе – малински фото фестивал 2018

Како трета по ред од програмата на Малински Фото Фестивал, во Дом на култура...
август 8, 2018

втор ден – штип – малински фото фестивал 2018

Во Уметничка Галерија “Безистен” Штип се отвори самостојната изложба на фотографии на Коста Дупчинов...
август 8, 2018

прв ден – крива паланка – малински фото фестивал 2018

Во ЛУ Градски Музеј Крива Паланка се отвори Клупската изложба на Фото клуб Куманово...
август 7, 2018

свечено отворање на петти јубилеен – малински фото фестивал 2018

Оваа година “Малински Фото фестивал” се одржа по петти пат и симболично во пет...
август 7, 2018
март 2018

свечено отворање – жените и фотографијата 2018

Изложбата на уметничката фотографија “Жените и фотографијата” беше отворена во изложбениот салон на Центарот...
март 14, 2018
февруари 2018

свечено отворање – малински фото фестивал 2017

Малински фото фестивал 2017 се одржа во два града Куманово и Кратово, со програма...
февруари 22, 2018

клупска изложба на фото клуб куманово во војниц, полска

Успешната соработка на Фото клуб Куманово со ФЗ Војниц – ФОТУМ од Полска резултираше...
февруари 22, 2018
јануари 2018

меѓуклупска изложба – жените и фотографијата 2018

Во чест на Интернационалниот ден на жената, 8-ми Март, и оваа 2018 година фото...
јануари 29, 2018

свечено отворање – коритон 2017

На 23 декември 2017 година во 12:00 часот во Градскиот музеј на град Кратово,...
јануари 29, 2018
април 2017

свечено отворање – жените и фотографијата 2017

Фото клуб Куманово, веќе 4-та година по ред се најде во улога на организатор...
април 6, 2017
октомври 2016

низата на успеси продолжува

Креативното творење и активното излагање на членовите на Фото Клуб Куманово на домашни и...
октомври 28, 2016
јули 2016

нови успеси на меѓународно поле

Фото клуб Куманово успешно ја заокружува третата година од своето формирање. Во овој периодот...
јули 15, 2016
април 2016

меѓуклупска изложба – круг 2016

Веќе трета година по ред, Фото клуб Куманово, во склоп на Фото фестивал Малински...
април 22, 2016

свечено отворање – фото приказна 2015

Во НУЦК “Трајко Прокопиев” Куманово, на 15 април беше отворена прва по ред меѓународна...
април 19, 2016

свечено отворање – жените и фотографијата 2016

По повод денот на жената 8-ми Март, фото Клуб Куманово и оваа година традиционално...
април 8, 2016
март 2016

награди како признание за успехот на членовите на фк куманово

Творештвото на членовите на ФК Куманово секогаш резултира со освојување на награди и признанија...
март 10, 2016
ноември 2015

членовите на клубот во најдобро светло

Неуморната излагачка активност на членовите на фото клуб Куманово, изминативе две недели резултираше со...
ноември 3, 2015
октомври 2015

злато во куманово

Креативниот дострел на членовите на фото клуб Куманово повторно беше потврден со награди на...
октомври 8, 2015

фк куманово организира бесплатен фото курс

Уште од самото формирање на фото клуб Куманово, целта и идејата на истиот беше...
октомври 8, 2015
август 2015

продолжуваме со успеси

Фото клуб Куманово продолжува со своите творечки, излагачки и едукативни активности во областа на...
август 10, 2015
јули 2015

свечено отворање малински фото фестивал 2015

6 Јуни 2015 година, Куманово живееше во духот на фотографијата. Втора година по ред,...
јули 10, 2015
мај 2015

повторно дипломи во фк куманово

Фото клуб Куманово, продолжува со своите успеси и признанија и овој период. Многу од...
мај 2, 2015
април 2015

нижеме успеси

Фото клуб “Куманово” и во 2015 година има за цел да ја продолжи традицијата...
април 27, 2015
март 2015

свечено отворање – жените и фотографијата 2015

Изложба на уметничка фотографија „Жените и фотографијата“ беше отворена во изложбениот салон на НУ Центар...
март 22, 2015
февруари 2015

самостојна изложба – гарик аванесиан

Во  Локалната установа Градски музеј од Крива Паланка годинава беше отворена изложбата на фотографии на...
февруари 16, 2015
јануари 2015

успешна 2014 година

Фото клуб Куманово изминатата 2014-та ја бележи како доста успешна година, не само на полето...
јануари 27, 2015
декември 2014

свечено отворање – малински фото фестивал 2014

Фестивалот на уметничка фотографија насловен „Малински фото фестивал“, беше отворен во Ноември во Куманово. Ова...
декември 10, 2014
април 2014

клупска изложба – жените и фотографијата 2014

На 7ми март во изложбениот простор при Центарот за култура Трајко Прокопиев свечено се...
април 21, 2014
јануари 2014

самостојна изложба – владимир јовановски

Над четириесеттина уметнички фотографии беа претставени на изложбата на Владимир Јовановски, што од 24...
јануари 25, 2014